Itinerář naší cesty vznikl úplně spontánně, po koupi zpátečních letenek Bratislava – Dubaj – Goa (které nás vyšly s Air Dubaj na nějakých 8000 Kč / osobu). Jak už bylo řečeno, na tuto cestu jsme se vydali s našimi kamarády, kterými jsou bratr Michal a jeho přítelkyně Lenka. Tito dva nám vnukli prvotní myšlenku a později jsme to s nimi dotáhli až do zdárného konce. Jelikož jsou to oba zdatní cestovatelé, neměli jsme strach, že by naše první daleká cesta měla mít jakýkoliv zádrhel. Už při plánování cesty jsme se skvěle doplňovali a mnohé věci zařídil Michal svépomocí. Hlavní bylo shodnout se na tom, co chceme vidět, jak a kde budeme cestovat a kde se v Indii potkáme. Michal s Lenkou letěli totiž již o týden dříve do Bombaje a my poté do Goa, která je od Bombaje vzdálena asi 600 km.
Vnitrostátní letenky
Po domluvě, co vše chceme vidět jsme se ještě domluvili, jaké vnitrostátní letenky budeme kupovat. Udělali jsme si plán na takové kolečko, letenky nebyly drahé, pohybovali se kolem 500 – 1500 Kč / osobu za 1-2 hodinový let. Přelétávali jsme nejprve z Goa do New Delhi, po delší cestě autem pak z Jaipuru do Mumbaje a po dnu stráveném v Mumbaji jsme přelétávali zpátky do Goa už bez Michala a bez Lenky, kteří měli odlet z Mumbaje domů.
SIM card
Za co musíme Michalovi opravdu poděkovat je to, že sehnal simkartu s indickým číslem od svého kolegy Inda. Jelikož byrokracie v Indii vládne světu a zařídit indickou sim-kartu by bylo jako pro cizince skoro nadlidské úsilí.
VISA
Byl to trochu boj při vyplňování jejich nekonečného dotazníku (eVISA na internetových stránkách https://indianvisaonline.gov.in), kde se Vás ptají na všechny možné detaily o vaší osobě, jestli máte něco společného s Pakistánem, jestli jste někdy v minulosti v Pakistánu byli, jaký je Váš kontakt v Indii (jako by každý, kdo letí do Indie musel mít dopředu zajištěné ubytování nebo nějakého známého, u kterého bude bydlet – všude jsme uváděli Inda, který nám poskytl SIM-kartu. Nakonec nám všem VISA přišli a mohli jsme slavit a připravovat se na cestu. Cena asi 1000 Kč/osobu.
Peníze
Moji kamarádi a kolegové z práce se asi 14 dní před naším odletem vrátili z Indie, a tak jsme od nich odkoupili pro začátek to, co jim zbylo. Kurz se pohyboval kolem 37 Kč / 100 INR. V Indii vzhledem ke kurzu musíte počítat trochu v jiném měřítku, než jste zvyklí u nás. Ale zvyká si rychle, hlavně díky tomu, že je tam pro nás mnohem levněji. Takže základ nějakých pár tisíc rupií jsme měli a dále jsme si sebou vzali hlavně eura, protože české koruny Vám v Indii nerozmění i když jednou se nám stalo, že s námi nějací Indové chtěli proměnit české peníze, které jim tam nějaký dobrák hodil do boxu na dobrovolné příspěvky. Ale to byla spíše náhoda. Jinak českou měnu neznají. Takže základ eur a kde šlo, tak jsme platili kartou, platby kartou jsou tam docela rozšířené. Jinak jsme měli zjištěné to, že libry a USD také není problém proměnit.
Balení
“Hlavně hodně toaleťáku”, znělo od kamarádů, kteří se právě vrátili z Indie. Jinak klasika, co se vejde do jednoho zavazadla na odbavení a druhého příručního batohu. Převážnou většinu věcí seženete na místě. Rádi létáme na lehko :-). Zjištění čeho jsme ale zabalili málo – půl litr slivovice do Indie fakt nestačí. V Indii je potřeba desinfikovat a to pořádně a to hned několikrát denně. Takže jsme o něco chytřejší pro nějakou další cestu do Indie.